Fedor & Chael crown the weekend at Bellator 208

MMA Geek Guide 10/10 – 10/13/18: Results/Recaps/Clips of PFL 9 playoffs, Bellator 207 & 208, every ranked fight worldwide!

The World MMA Geek Guide 10/10/18 – 10/13/18 is your hub for coverage of every major pro MMA fight across the globe. With links to finishing clips, results, full event recaps, highlights plucked from streams worldwide, and pre-event interviews.

I’ll start with the more mainstream/easily watchable stuff and then go deep into every relevant regional fight there is to report on. For viewing info and time/card updates check out @Grabaka_Hitman’s awesome combat sports calendar at grabakahitman.wordpress.com and follow @Jolassanda on Twitter.

World ranked top 150 men and top 100 women, former UFC fighters, and other notables in Bold. Will be updated with fight results and recaps as the shows go down. Male world rankings via Fightmatrix, but they don’t rank enough women so Tapology it is. All rankings are pre-event, records are updated post-fight.

I’ll link content from anywhere, if it’s the good stuff. External links represent a personal endorsement, not necessarily from the MMA-Today.com brass!

 

Check back as recaps & results are added throughout the week, and follow @FightFan_DC for updates & clips

 

Results & Clips from Last Week’s Geek Guide!

MMA Geek Guide 10/3 – 10/8/18: Results/Recaps/Clips of UFC 229, PFL 8 Playoffs, KSW 45, every major fight worldwide!

 

 

 

 

Major Fight Shows, chronological

(Smaller & unbroadcast shows further along)

 

 

ONE Warrior Series 3 – Thursday 10/11 – Singapore (ONE App)

ONE Warrior Series 3: Results & Video from Rich Franklin’s ONE prospect show

Sort of like Contender Series for Asia’s ONE Championship – Top Fights:

155: Kimihiro Eto (15-4-2, #5 SE Asia, #324 World) Sub2-Arm Triangle JD Hardwick (4-2, 1-1 Bellator)

145: Mark Abelardo (17-5, #2 SE Asia, #283 World) TKO1-Doctor Stoppage Shine Zoltsetseg (2-2)

155: Anvar Amirli (8-0, 2-0 ACB/M-1, #497 World) Sub1-RNC Asuka Tsubaki (0-1)

M115: Lito Adiwan (7-2, #26 SE Asia M125) KO1 Manuel Huerta (1-1)

M115: Ryuto Sawada (11-4-1, #8 World) Sub1-Armbar Ismael Bandiwan (4-2)

 

 

Bellator 207 – Friday 10/12 – Connecticut, USA

Bellator 207 Results & Clips: Bader cruises to the GP finals, notes on every Main Card & Prelims fight

Paramount Network/DAZN main card

265: Ryan Bader (26-5, 4-0 Bellator LHW champ, 15-5 UFC, #5 World) UD3 Matt Mitrione (13-6, 4-1 Bellator, 9-5 UFC, #13 World) – Grand Prix Semifinal

265: Sergei Kharitonov (29-7, 2-1 Bellator, 9-4 Pride/Strikeforce, #30 World) KO1-Uppercut+Knee Roy Nelson (23-16, 1-2 Bellator, 9-10 UFC, #19 World)

170: Lorenz Larkin (20-7, 2-2 Bellator, 9-5 UFC/Strikeforce, #19 World) UD3 Ion Pascu (18-9, 0-2 Bellator, 0-1 ACB, #155 World) – Grand Prix alternate bout

155: Corey Browning (4-2, #171 US Southeast) TKO2-GNP “Baby Slice” Kevin Ferguson Jr. (3-2, all Bellator, 3 win streak snapped)

155: Mandel Nallo (7-0, 2-0 Bellator, #351 World) KO2-Knee Carrington Banks (7-2, 3-2 Bellator, TUF alum, #208 World)

 

Bellator.com/DAZN Prelims

W145: Janay Harding (4-3, 1-1 Bellator, #35 World) TKO1-Cut Sinead Kavanagh (5-3, 2-3 Bellator, #19 World)

177: Andre Fialho (10-1, 4-1 Bellator, #283 World 170) MD3 Javier Torres (10-5, 0-2 Bellator, 0-1 WSOF, #369 World 185)

W125: Sarah Click (2-2, 1-0 Bellator, 0-1 Invicta, 0-1 CES) UD3 Kristi Lopez (2-1-1, TUF alum, 0-1-1 Bellator)

185: Vinicius de Jesus (6-2, 2-1 Bellator, #625 World 170) UD3 Tim Caron (9-2, 2-2 Bellator, Loss=>NC on DWCS, #360 World) – not broadcast

170: Kemran Lachinov (7-2, 3-0 Bellator, 0-1 CES, #639 World) UD3 Sean Lally (8-4, 0-1 Bellator, 0-1 DWCS, #329 World) – not broadcast

 

 

Berkut Young Eagles 5 – Saturday 10/13 – Chechnya

Berkut Young Eagles 5 Results & Video: Bibert Tumenov & Kazim Tumenov star in Grand Prix action

Quarterfinals of 155, 145, 135, 125 prospect Grand Prix – click the article to watch all the fights!

155: Kazim Tumenov (3-1, Albert’s cousin) KO2-Punches Erkin Darmenov (8-3, #3 Kazakhstan, #426 World)

155: Kubanych Abdisalam (11-3, #574 World) UD3 Abdulla Almurzaev (5-1, #526 World)

145: Bibert Tumenov (5-0, 1-0 FNG, Albert’s cousin, #342 World) TKO1-Liver Punch Zygimanta Ramaska (4-1, #53 E.Europe, #415 World) –

135: Khalid Shaipov (5-0, 1-0 ACB, #424 World) UD3 Aslanbek Karov (7-3, 1-1 ACB)

 

 

PFL 9 Playoffs – Saturday 10/13 – Long Beach, California, USA (Facebook/NBCSN)

Win 2 fights to reach 12/31 $1 million finals!

PFL 9 Results & Clips: Vinny Magalhaes vs. Sean O’Connell, Natan Schulte vs. Rashid Magomedov set for $1 Million finals

Tournament Semifinals – winners advanced to 12/31 $1 Million Final:

155: Rashid Magomedov (22-2-1, #7 Seed, #26 World)  TKO2-GNP  Thiago Tavares (22-10-1, #6 Seed, #100 World)

155: Natan Schulte (14-3-1, #1 Seed, #60 World)  SD3  Chris Wade (14-5, #4 Seed, #99 World)

205: Vinny Magalhaes (18-9, #1 Seed, #25 World)  Sub1-Kimura  Bozigit Ataev (20-3, #4 Seed, #48 World)

205: Sean O’Connell (20-10, #6 Seed, #62 World)  KO1-Punches  Smealinho Rama (11-5-1, #7 Seed, #87 World)

 

 

Bellator 208 – Saturday 10/13 – Long Island, New York, USA

Nolan King is providing live updates from cageside at @MMATodayNews

Bellator 208: Fedor Emelianenko stops Chael Sonnen inside one round

265: Fedor Emelianenko (38-5, 2-1 Bellator, 14-0 Pride GOAT, #26 World) TKO1-GNP Chael Sonnen (30-16-1, 10-8 UFC/WEC, #22 World) – Grand Prix semifinals  –  Glorious Finish

155: Ben Henderson (26-8, 3-3 Bellator, 16-4 UFC/WEC ex-champ, #11 World) UD3 Saad Awad (23-10, 11-8 Bellator/Strikeforce, #39 World) –  Saad Knockdown  – Recap

265: Cheick Kongo (29-10-2, 11-2 Bellator, 11-6-1 UFC, #15 World) TKO1-GNP Tim Johnson (12-5, 0-1 Bellator, 4-3 UFC, #43 World)  –  Weird TKORecap

185: Anatoly Tokov (27-3, 3-0 Bellator, 1-0 RIZIN, #44 World) UD3 Alexander Shlemenko (57-12, 12-5 Bellator exchamp, #28 World)  –  Storm elbow  Recap

145: Henry Corrales (16-3, 4-3 Bellator, #33 World) TKO3-Left Hook+ Andy Main (12-4-1, 0-1 Bellator, 1-0 LFA, ex-King of Pancrase, #147 World) –  They Swingin  –  Finish  – Recap

 

 

Combate 24 – Saturday 10/13 – Tucson, Arizona

Prelims on Facebook, Main Card on Univision Deportes, all of it on DAZN

Combate 24 Results & Clips: Boxing champ Serrano, UFC vets Birchak & Michaud dominate

W125: Amanda Serrano (1-0-1, boxing champ) Sub1-Standing RNC Erendira Ordonez (2-2)

135: Anthony Birchak (13-6, 1-0 Combate, 2-2 UFC, 0-3 RIZIN, #138 World, 13-1 fighting in the USA) TKO1 Adam Martinez (5-2, 0-1 Combate, 4-0 LFA/RFA, #444 World)

170: David Michaud (14-4, 1-0 Combate, 1-2 UFC, 3-1 LFA/RFA/Bellator, #207 World) TKO2-GNP Fernando Gonzalez Trevino (3-2, 0-1 Combate, 3-1 Bellator, #67 US Southwest)

135: Mario Bautista (6-0, 1-0 Combate, 2-0 LFA, #15 US Southwest) UD3 Juan Pablo Gonzalez (7-2-2, 0-2 Combate, #6 Argentina)

 

 

Standout Regional Bouts/Events:

 

GOH 35 – Friday 10/12 – China

 

 

WCSA Steel Heart 9 – Friday 10/12 – Magnitogorsk, Russia

155: Magomed Magomedov (11-1, #72 Russia, 2-0 M-1, #594 World)  UD3  Vladimir Byalobzhitsky (14-14, 1-2 RCC/WFCA, #115 Russia)

 

 

PLMMA 77 – Friday 10/12 – Willanow, Poland

265: Kevin Szaflarski (5-1, 5 win streak, 6’5″ 23 y/o prospect, #14 Poland) Sub1-North South Choke  Adnan Alic (7-14)

 

 

SteelFist 61 – Friday 10/12 – Salt Lake City, Utah, USA

125: Nick Burgos (11-6, 0-1 RFA, #205 World)  UD3  Nick Clem (3-1, #25 US West)

170: Carson Gregory (7-1, recent L to Clay Collard, #584 World)  SD3  Kerry Lattimer (8-16)

 

 

Final FC 31 – Friday 10/12 – Las Vegas, USA (CBS Sports Net)

Kickboxing, Boxing, and a couple of good MMA bouts

155: Clay Collard (16-7, 1-3 UFC, #173 World) vs. Dave Courchaine (20-7, 0-1 ACB, #5 US Northwest, #166 World)  Courchaine weighed in 23 pounds too heavy

170: Ben Egli (11-2, 0-1 ACB, #2 US Northwest, #316 World) Sub1-RNC Roberto Neves (10-4, 2-1 ACB, #127 World)

 

 

ONE Pride MMA 23 – Saturday 10/13 – Indonesia

 

 

GMC 17 – Saturday 10/13 – Dusseldorf, Germany

165: Nordin Asrih (27-10-1, #345 World)  UD3  Lukasz Sajewski (13-4, 0-3 UFC, #433 World 2 yrs inactive)

265: Satoshi Ishii (17-8-1, 1-1 RIZIN, 0-2 Bellator, #44 World)  Sub1-Scissor Choke  Rokas Stambrauskas (12-8, 2-2 RINGS 2001-2003, recent W vs Tony Lopez, #139 World)

165: Mohamed Grabinski (17-5, GMC 155 champ, TUF alum, #411 World)  TKO2  Alexey Sotnikov (6-5, 0-1 ACB/M-1)

265: Hatef Moeil (6-4, #30 W.Europe)  TKO3-GNP  Bjorn Schmiedeberg (12-9-1, 0-2 WFCA/ACB, #121 World)  –  Clip

 

 

European Beatdown 4 – Saturday 10/13 – Mons, Belgium

Main card video on Facebook

145: Attila Korkmaz (9-4, 1-2 ACB, #53 W.Europe)  TKO1-Liver Punch  Wallid Seghir (5-3, #11 Middle East)

155: Fares Ziam (9-2, 0-1 ACB, #167 World)  UD3  Julio Matos (3-1, #309 Brazil)

W115: Eva Dourthe (4-1, #133 World)  UD3  Mayara Thays (3-2)

 

 

Staredown 13 – Saturday 10/13 – Antwerp, Belgium

Results via MMADNA.NL

135: Johnny Frachey (20-12, L to Pimblett in CW, #496 World)  dec  Khamid Sultanbiev (6-6, 0-4 ACB)

 

 

Hombres de Honor 96 – Saturday 10/13 – Guadalajara, Spain

W119: Karoline Martins (5-2, #154 World W125)  UD3  Karla Benitez (16-12-1, 0-1 Bellator, #139 World W115)

 

 

Ammo Fight League 5 – Saturday 10/13 – Springfield, MA, USA

Results via MyMMANews

170: Jon Manley (11-5, 0-1 UFC, #281 World) vs. Isaac Steele (7-1, #21 US Northeast)  –  Cancelled, Steele injured during warmups

160: Saul Almeida (20-10, 9-10 WSOF/LFA/ACB/CES/Bellator, #290 World)  TKO3  Stacey Anderson (0-6)

 

 

King of the Cage – Saturday 10/13 – Hanover, Maryland, USA

W105: Lindsey VanZandt (4-1, 0-1 Invicta, late replacement, #37 World)  TKO2  Melissa Karagianis (3-5, 0-1 RIZIN, #67 World)

145: Peter Petties (7-4, 0-1 DWCS, #464 World)  UD3  Jordan Morales (7-4, #399 World M135)

 

 

Hardrock MMA 103 – Saturday 10/13 – Lexington, Kentucky, USA

170: Cameron VanCamp (11-4-1, HMMA champ, #333 World)  Sub1-RNC  Quinton Parks Jr (8-3, #17 US Southeast, #646 World) – rematch of 2017 VanCamp sub

 

 

King of the Cage – Saturday 10/13 – Sloan, Iowa, USA

155: John DeVall (16-9, 0-1 LFA, 1-0 Bellator, #488 World) vs. Red Ted Worthington (35-56, ancient wins over D.Elkins/M.Johnson/A.Trujillo)

170: Darrius Flowers (6-2-1, 1-1 LFA, #559 World)  TKO1  John Weston (6-6, #133 US Midwest)

 

 

Shamrock FC 310 – Saturday 10/13 at – Kansas City, USA (FloCombat)

185: Johnny Eblen (4-0, ammy wrestling star, #307 World)  TKO1-GNP  Tyler Lee (3-2, 2-0 LFA, #34 US Southwest)

 

Pinnacle Combat 29 – Saturday 10/13 – Dubuque, Iowa, USA

155: Eric Wisely (32-9-1, 2-1 Bellator, 0-3 UFC/Strikeforce, undefeated last 11 fights, #133 World)  def  Joseph Richardson (6-3, #86 US Midwest)

 

 

Cage Sport 53 – Saturday 10/13 – Tacoma, Washington, USA

155: Bobby McIntyre (9-5, wins vs UFC alums J.Erosa & A.Springer, #175 World) Sub1-Toe Hold  Nathan Thompson (7-7)

 

 

Angel’s Fighting 8 – Monday 10/15 – South Korea

Fight videos via YouTube (h/t @wildmatt)

170: Myung Ho Bae (18-5-1, defending AF champ, 9 fights undefeated, #157 World) Sub1-Guillotine Yuta Nakajima (0-5, last moment replacement)

Facebook Comments
Categories
hot topicsMMA

RELATED BY