ONE star Bibiano Fernandes (via Instagram @bibianofernandes)

MMA Geek Guide 11/7 – 11/11/18: Results & clips from UFC Denver, ONE, ACB 90, every major fight worldwide!

The World MMA Geek Guide 11/7/18 – 11/11/18 is your hub for coverage of every major pro MMA fight across the globe. With links to finishing clips, results, full event recaps, highlights plucked from streams worldwide, and pre-event interviews.

I’ll start with the more mainstream/easily watchable stuff and then go deep into every relevant regional fight there is to report on. For viewing info and time/card updates check out @Grabaka_Hitman’s awesome combat sports calendar at grabakahitman.wordpress.com and follow @Jolassanda on Twitter.

World ranked top 150 men and top 100 women, former UFC fighters, and other notables in Bold. Will be updated with fight results and recaps as the shows go down. Male world rankings via Fightmatrix, but they don’t rank enough women so Tapology it is. All rankings are pre-event, records are updated post-fight.

I’ll link content from anywhere, if it’s the good stuff. External links represent a personal endorsement, not necessarily from the MMA-Today.com brass!

 

Check back as recaps & results are added throughout the week, and follow @FightFan_DC for updates & clips

 

Results & Clips from Last Week’s Geek Guide!

MMA Geek Guide 10/31 – 11/4/18: Results & clips from UFC 230, M-1 Challenge 98, CES 53, every major fight worldwide!

 

 

 

Up First:  ACB 90, UFC Denver!

 

UFC Denver – Saturday 11/10 – Denver, Colorado

FS1 at 8 PM ET

145: Yair Rodriguez (11-2, 7-1 UFC, #33 World)  KO5-Insane Up Elbow  Chan Sung Jung (14-5, 4-2 UFC, #18 World)

170: Donald Cerrone (34-11, 21-8 UFC, #16 World)  Sub1-Armbar  Mike Perry (12-4, 5-4 UFC, #25 World)  –  Snapped His Arm

W135: Germaine de Randamie (8-3, 5-1 UFC ex-champ, #5 World W145)  UD3  Raquel Pennington (9-7, 6-4 UFC, #3 World, missed weight)

155: Beneil Dariush (15-4-1, 9-4-1 UFC, #23 World)  UD3  Thiago Moises (11-3, 0-1 UFC, #110 World)

W115: Maycee Barber (6-0, 1-0 UFC, #38 World)  TKO2-GNP  Hannah Cifers (8-3, 0-1 UFC, #52 World)  –  Bloody TKO

155: Mike Trizano (8-0, 2-0 UFC, TUF 27 champ, #139 World)  SD3  Luis “Violent Bob Ross” Pena (5-1, 1-1 UFC, #426 World)

W115: Ashley Yoder (6-4, 1-3 UFC, #40 World)  SD3  Amanda Bobby Cooper (3-5, 2-4 UFC, #55 World)

145: Bobby Moffett (14-3, 1-0 UFC, #140 World)  Sub2-Ref Error  Chas Skelly (17-4, 6-4 UFC, #38 World)  –  Ref Tim Mills Botch

155: Davi Ramos (9-2, 3-1 UFC, #86 World)  Sub1-RNC  John Gunther (7-1, 1-1 UFC, #216 World)  –  Clinical Finish

155: Devonte Smith (9-1, 1-0 UFC, #96 World)  TKO1-Right Hand+GNP  Julian Erosa (22-6, 1-2 UFC, #61 World 145)  –  Crushing Debut KO

Fight Pass Prelims at 7 PM ET

125: Eric Shelton (12-5, 2-3 UFC, #45 World)  SD3  Joseph Morales (9-2, 1-2 UFC, #54 World)

125: Mark De La Rosa (11-1, 2-1 UFC, #32 World)  SD3  Joby Sanchez (11-4, 1-4 UFC, #68 World)

 

 

ACB 90 – Saturday 11/10 – Moscow, Russia

PPV Main Card ($3)or Free in Russian

265: Mukhamed Vakhaev (7-4-1, 6-1-1 ACB champ, #34 World)  Sub1-RNC  Sergey Belostenniy (5-2, 3-2 ACB, #100 World)  –  5 round title fight  –  Finish!

155: Eduard Vartanyan (19-4, 8-3 ACB, #44 World)  UD3  Ustarmagomed Gadzhidaudov (10-4, 6-3 ACB, #60 World)  –  Great Fight

155: Yusup Raisov (14-1, 11-1 ACB, #44 World 145)  UD3  Andre Winner (22-12-2, 1-1 ACB, TUF 8 Finalist, 2-4 UFC, #147 World)  –  Happy Raisov

135: Oleg Borisov (21-3-1, 5-2 ACB, #54 World)  KO2-Left Hook  Thiago Henrique (7-3, #260 World, short notice)  –  Finish!

155: Marcin Held (25-7, 2-0 ACB, 1-3 UFC, 11-3 Bellator, #39 World)  Sub1-Heel Hook  Musa Khamanaev (18-6, 4-2 ACB, #69 World)  –  Finish!

135: Magomed Magomedov (17-2, 7-1 ACB, #43 World)  Sub1-Guillotine  Walter Pereira Jr. (14-4, 2-1 ACB, #53 World 125)  –  Finish!

145: Georgi Karakhanyan (29-8-1, 2-0 ACB, 6-6 Bellator, 2-1 WSOF, #33 World)  DQ2  Timur Nagibin (14-4, 0-1 ACB, 6-2 M-1, #116 World) – Another Herb Dean Disaster

 

ACB 90 Prelims – Twitter:

185: Gamzat Khiramagomedov (7-0, 3-0 ACB, #103 World)  TKO3-Cut  Jae Young Kim (23-12, 1-2 ACB, #97 World) – The Cut

265: Salimgerey Rasulov (17-7, 6-1 ACB, #46 World)  UD3  Tanner Boser (15-5, 3-3 ACB, #68 World)

145: Rasul Mirzaev (18-1, 1-0 ACB, 9-1 FNG, #56 World)  KO2-Left Hook  Gleristone Santos (34-10, 1-3 ACB, 0-2 Bellator, #160 World) – Finish!

145: Alexey Polpudnikov (24-5-1, 2-1 ACB, #117 World)  TKO2  Alexander Peduson (13-2, 3-2 ACB, #293 World) – Finish!

205: Alexey Butorin (13-3, 3-2 ACB, 1-1 ONE, #149 World)  TKO1  Cory Hendricks (5-2, 2-1 ACB, TUF 23 Semifinalist, 0-1 UFC, #52 World) – Finish!

155: Tiger Sarnavskiy (36-7, 2-3 ACB, 5-3 Bellator, #104 World)  KO1-Knee  Herdeson Batista (12-4, 2-3 ACB, #183 World) – Finish!

135: Abdul-Rakhman Temirov (12-3, 8-3 ACB, #229 World)  TKO1  Tural Ragimov (17-5, 4-3 ACB, #93 World)

170: Sharaf Davlatmuradov (13-3-1, 5-3-1 ACB, #176 World)  TKO2  Umar Yankovskiy (12-3, 1-2 ACB, #266 World)

Weekly MMA Prospect Report: ONE, LFA 53, ACB 90 Headline

 

 

 

Major Fight Shows, chronological

(Smaller & unbroadcast shows further along)

 

TUF 28 Episode 9 – Wednesday 11/7 – Fox Sports 1

265: Justin Frazier (10-2, #195 World)  TKO1  Michel Batista (4-0, #120 World)

After four minutes of feeling out, underdog Frazier cracked Cuban Olympian Batista with a pair of left hands that earned a surprisingly straightforward finish. Justin Frazier will meet the winner of Mo Greene vs. Juan Francisco Espino Dieppa at the TUF 28 finale.

 

 

ONE Heart of the Lion – Friday 11/9 – Singapore (ONE App/YouTube)

Click for recaps & clips of all the fights:

ONE Heart of the Lion: Kevin Belingon ends Bibiano Fernandes’ 14 fight win streak, unifies ONE bantamweight gold

135/145: Kevin Belingon (20-5, new ONE champ, #24 World)  SD5  Bibiano Fernandes (22-4, was ONE champ, #19 World) – 5 round title fight/rematch

150/160: Christian Lee (10-3, 10-3 ONE, #118 World)  TKO1-Right Hand+GNP  Kazuki Tokudome (18-10-1, 0-2 ONE, 1-3 UFC, #181 World)

W115/W125: Tiffany Teo (8-1, 5-1 ONE, #63 World)  UD3  Michelle Nicolini (5-2, 3-1 ONE, #54 World)

155/170: Adrian Pang (23-12-2, 3-4 ONE, #453 World)  TKO1-Cut  Kota Shimoishi (21-7, 0-2 ONE, #384 World)

M115/125: D.S. Amnuaysirichoke (9-4, all ONE)  Sub2-RNC  Himanshu Kaushik (4-3, 0-2 ONE, #30 S.Asia)

145/155: Garry Tonon (3-0, 3-0 ONE, BJJ wizard)  Sub2-Guillotine  Sung Jong Lee (4-3, #39 S.Korea)

135/145: Shuya Kamikubo (9-1-1, 2-0 ONE, #395 World)   UD3  Muhammed Aiman (5-3, 5-2 ONE, #478 World)

 

 

LFA 53 – Friday 11/9 – Phoenix, Arizona, USA (AXS TV)

LFA 53 Results & Clips: Casey Kenney wrestles his way to gold, Kyle Stewart & Harvey Park impress on the undercard

125: Casey Kenney (10-1-1, 1-0 new LFA champ, 1-1 Contenders, #48 World)  UD5  Brandon Royval (8-4, 4-21 LFA, 1-0 WSOF, #63 World) – 5 round interim title fight

170: Kyle Stewart (11-1, 3-1 LFA, 1-0 Contenders, #121 World)  UD3  Braden Smith (8-3, 2-2 LFA/LFC, #460 World)

145: Kamuela Kirk (9-2, 2-0 LFA, #362 World)  Sub1-Triangle Choke  Kevin Croom (19-11, 2-3 LFA/CES/RFA, #135 World)

145: Andrew Tenneson (7-1, 2-1 LFA/RFA, #517 World)  UD3  Joey Miolla (10-4, 3-3 LFA/RFA, 1-0 WSOF, #359 World)

155: Harvey Park (10-2, 1-1 LFA, #349 World)  UD3  Le’Ville Simpson (8-4, 0-2 LFA, #246 World)

135: Kevin Natividad (7-1, 2-1 LFA, 1-0 Combate, #14 US Southwest)  UD3  Tom Ni (2-2)

155: Ryan Shell (7-1, 1-1 LFA/RFA, #520 World)  KO1  Jimmy Scully (7-8, 0-1 LFA, 0-1 WSOF, #443 World)  –  unbroadcast prelim

170: Larue Burley (9-4, 3-1 LFA/RFA, 0-2 WSOF, 3-0 Bellator, #506 World)  UD3  Manny Villareal (2-3, 1-2 LFA)  –  unbroadcast prelim

Casey Kenney setting out to prove he’s UFC-caliber at LFA 53

 

 

WBKFF 1 – Friday 11/9 – Casper, Wyoming USA

Bareknuckle boxing featuring notable MMA fighters & a shocking upset

WBKFF 1: Dakota Cochrane crushes Johny Hendricks, Chris Leben levels Phil Baroni

 

 

King of the Cage – Saturday 11/10 – Salamanca, New York, USA

135: Patrick Mix (9-0, KOTC champ, #77 World)  Sub3-Suloev Stretch!!!  Keith Richardson (18-11, 1-1 LFA, 0-1 Bellator, #251 World)

W105: Jayme Hinshaw (4-3, KOTC champ, #27 World) vs. Katie Saull (3-2, 3 win streak, #127 World) – 5 round title fight

Won by 3rd round Soulev Strech! Thanks to JacksonWink MMA and WNY MMA and Fitness!! Were just getting warmed up #9-0 #NoLove #WarReady

Posted by Patchy Mix on Saturday, November 10, 2018

Undefeated Patrick Mix Striving to be Buffalo’s First UFC Fighter

KOTC’s Anthony “The Genius” Romero: Remember His Name

 

 

 

Top Regional Bouts & Events

 

 

Fusion FC 35 – Wednesday 11/7 – Lima, Peru

155: Joanderson Brito (9-1-1, 9 win streak, #209 World)  UD3  Jose Zarauz (18-5-1, 0-1 ACB, #407 World)

135: Carlos Huachin Quiroz (9-3-2, #255 World)  KO1  Andrine Dalla (4-8)

🔴 #ENVIVO | Transmisión de la edición 35 del Fusion Fighting Championship – FFC.

Posted by MMA Fusion on Wednesday, November 7, 2018

 

 

 

Tachi Palace Fights 35 – Friday 11/9 – Lemoore, California

135: Nohelin Hernandez (10-2, 2-1 LFA/Bellator, #210 World)  def  Kyle Reyes (13-6, 2-0 ACB, #101 World)

 

 

WXC 74 – Friday 11/9 – Southgate, Michigan, USA

170: Willis Black (6-2, #352 World)  KO1  Jake Bostwick (18-10, 1-1 ACB, 3-0 Cage Warriors, #61 World)

185: Sab Homasi (12-8, TUF 21, 0-3 UFC, #239 World)  UD3  Muhammed Abullah (10-5, #189 World)

185: Dominique Steele (17-11, 1-4 UFC, #179 World) vs. Zane Kamaka (13-3, TUF 16, #1 Hawaii, #179 World 170)

 

 

Hoosier FC 37 – Friday 11/9 – Hammond, Indiana, USA

135: Askar Askar (9-0, 1-0 LFA, #159 World)  def  Dennis Dombrow (10-6, 0-1 Strikeforce, #430 World)

145: Jose Mariscal (8-3, #185 World)  def Lerryan Douglas (5-3, 0-1 ACB)

After a hard fought battle Askar Askar is the new HFC bantamweight champion.

Posted by Hoosier Fight Club on Saturday, November 10, 2018

 

 

Diamondback FC 7 – Saturday 11/10 – North Adelaide, Australia

145: Joshua Culibao (7-0, #213 World)  TKO4-Head Kick+  Rodolfo Marques (25-11, #385 World) – 5 round title fight

 

 

Integra FC 11 – Saturday 11/10 – Wittlich, Germany

125: Pierre Ludet (5-0, 1-0 M-1, #9 W.Europe)  TKO3-GNP  Frederico Gutzwiller (6-5, 1-1 M-1, 0-1 ACB, #21 W.Europe) – Title Fight

 

 

XFN 13 – Saturday 11/10 – Pardubice, Czech Republic

185: Patrik Kincl (20-9, 3-1 ACB, #105 World)  TKO1  Alexander Dolotenko (20-10, 8-4 M-1/ACB, #16 Ukraine)

145: Mochamed Machaev (6-0, #393 World)  TKO2  Jaroslav Pokorny (14-8, 0-2 ACB, #263 World)

125: David Dvorak (14-3, #67 World)  Sub2-RNC  Salambek Damaev (9-5, #50 Russia)

W125: Elena Bagnyuk (5-4, #156 World)  TKO2  Sandra Maskova (1-2)

265: Lukasz Brzeski (5-1, #35 E.Europe)  Sub2-RNC  Alexander Cverna (5-2, #238 World)

 

 

Night of Warriors 14 – Saturday 11/10 – Liberec, Czech Republic

W125: Maguy Berchel (8-3-1, #130 World) vs. Lucie Mudrochova (3-0)

205: Mikhail Ragozin (11-4, 8-2 FNG/M-1/RCC, #126 World) vs. Prince Aounallah (14-8, #212 World)

 

 

Iron Fighter 20 – Saturday 11/10 – Pordenone, Italy

170: Iuri Lapicus (11-0, #381 World)  Sub1-RNC  Alexey Valivakhin (13-11, #13 Ukraine)

 

 

NP Fight 10 – Saturday 11/10 – Goias, Brazil

145: Elismar Lima (15-6, #271 World)  TKO1  Paulo de Sousa (14-14)

 

 

Fight Club MMA 8 – Saturday 11/10 – Minas Gerais, Brazil

205: Antonio Trocoli (10-3, 0-2 LFC, #383 World) vs. Fabio Cyborg (2-6)

 

 

MF Fighters 1 – Saturday 11/10 – Sao Paulo, Brazil

145: Kevin Souza (16-5, 3-1 UFC, 0-1 Bellator, #57 World 2 yrs inactive) vs. Janio Carvalho (4-3)

145: Carlos Augusto da Silva (11-2, 11 win streak, #253 World) vs. Adriano Andre (7-4)

155: Marcos Schmitz (15-5, #354 World) vs. Jocildo Oliveira (0-0)

155: Evertom Freitas (8-1, #212 World) vs. Marcelo Prado (1-0)

 

 

Prime Fighting 11 – Saturday 11/10 – Ridgefield, Washington, USA

135: Journey Newson (7-1, #213 World) vs. Chris Sanjose (5-0, #299 World)

155: Carson Frei (8-3, #162 World)  def  Bryan Nuro (8-3, #285 World)

 

 

WFC 97 – Saturday 11/10 – Charenton, Lousiana, USA

170: Aaron Phillips (10-3, 0-2 UFC)  Sub1-RNC Anthony Retic (6-8, 5 loss streak)

175: Nolan Norwood (11-5, #382 World 185)  Sub1-Guillotine  Eric Scallan (14-6, 0-2 LFA/Bellator, #185 World)

 

 

864 FC 8 – Saturday 11/10 – Anderson, South Carolina, USA

205: Karl Reed (6-1, 0-1 Contenders, #201 World)  TKO1  Adrian Miles (16-12, 0-1 Bellator, TUF 19, #126 World)

155: Deivison Ribeiro (27-10, was #79 World 2 yrs inactive)  def  Ronnie Rogers (20-14, 1-1 Bellator, was #254 World 3 yrs inactive)

 

 

Premier FC 27 – Saturday 11/10 – Westfield, MA, USA

Recap via WesternMassMMA.com

175: Kemran Lachinov (7-2, 3-0 Bellator, #361 World) vs. Gregg Ellis (4-0, #626 World)

 

 

Old Guard Divizion 4 – Sunday 11/11 – Orekovo-Zuevsky, Russia

170: Dinislam Kamvov (7-0-2, 4-0-2 FNG, #494 World) vs. Ali Bashkirov (1-0)

 

 

KO San Luis – Sunday 11/11 – San Luis, Argentina

155: Fernando Martinez (21-11-1, 1-0 Bellator, #294 World)  Sub2-Armbar  Brian Araujo (1-1, short notice)

265: Rodrigo Carlos (21-14, #245 World)  TKO1-Leg Injury  Franciso Lefebvre (7-5, #10 L.America)

Facebook Comments
Categories
hot topicsMMA

RELATED BY