Bellator MMA star Michael Chandler

World MMA Geek Guide 4/12/18 – 4/15/18: Your Hub for Updates, Results, Clips on Every Ranked Fighter from KSW 43, Bellator 197, and More!

The Geek Guide will be updated all week long with results, interviews, highlights, and scheduled bouts for every MMA fight that matters on the world stage!   KSW 43, Bellator 197, BRAVE 11, Victory FC 60, and Pancrase 295 highlight a delightfully busy weekend in global facepunching. Here’s your go-to weekend MMA program listing all the fights on the schedule featuring world-ranked fighters (via Tapology/FightMatrix) plus the best of the rest of the US and global regionals.

In chronological order, per Tapology card information. For viewing info and time/card updates check out @Grabaka_Hitman’s awesome combat sports calendar at grabakahitman.wordpress.com and follow @Jolassanda on twitter.

World ranked top 100 Fighters, former UFC fighters, and other notables in Bold.  Will be updated with fight results and recaps as the shows go down.  World rankings via Fightmatrix, regional rankings via Tapology.  All rankings are pre-event.

 

Need results and clips from last weekend’s fights?

World MMA Geek Guide 4/5/18 – 4/8/18: Your Hub for Updates, Results, Clips on Everything MMA that’s not UFC 223!

 

300 Sparta 25 – Thursday, 4/12/18 at 8 PM EST – Lima, Peru

MMA-Today Recap:  Giglio Stays Perfect

145: Sergio Giglio (12-0, #292 World)  Sub1-D’Arce Choke  Antonio Galvao (4-5, #375 Brazil)
135: Rodrigo Vera (6-0, #44 Latin America)   TKO3   Marcos Antonio Ribeiro (3-5, #585 Brazil)

 

SteelFist FightNight 57 – Friday, 4/13/18 at 6 PM EST – Salt Lake City, Utah, USA

170: Clay Collard (16-7, 1-3 UFC, #217 World)  def   Carson Gregory (6-1, #379 World)

 

BRAVE 11 – Friday, 4/13/18 at 7 PM EST – Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

BRAVE 11: Lucas Martins Wins Gold to Cap One of the Best Brazilian MMA Cards of 2018

155: Lucas Martins (20-3, 4-3 UFC, #83 World)  TKO5-Slam/Broken Arm  Luan Santiago (12-3, #152 World), 5 rounder
205: Klidson Farias (12-2, #90 World) vs. Matt Baker (14-10, #172 World) 5 rounder
125: Marcel Adur (14-4, #36 World)  TKO2  Fernando Lourenco (6-3, #143 Brazil)
155: Erivan Pereira (12-1, #122 World)  TKO2  Gesias Cavalcante (21-12-1, Former World #1, 1-2 Strikeforce, #247 World)
W115: Luana Pinheiro (6-1, #90 World)  Sub1-Guillotine Choke  Elaine Leal (5-5, #90 Brazil)
135: Carlos Soares (9-1, #182 World)  UD3  Georges Bardawil (6-2, #346 World)
155: Cleiton Silva (13-2, #205 World)  TKO2  Ahmed Amir (8-2, #369 World)
185: Bruno Assis (7-2, #204 World)  Sub1-Armbar  Douglas Carvalho (3-4-1)
205: Marcos Conrado Jr. (5-0, #200 World) vs. Joaquim Ferreira (20-12, subbed JDS in 2007, #29 Brazil)
170: Rodrigo Cavalheiro (22-7, 0-1 Bellator, #207 World)  KO1-Travis Browne Elbows  Alessandro Gambulino (8-2, #582 World)
145: Arnold Quero (15-6, #235 World)  SD3  Caio Gregorio (5-3, #167 Brazil)
125:  Bruno Malfacine (2-0, nine-time BJJ world champ) Sub1-Armbar  Rafael Pereira (5-3)

 

Bellator 197 – Friday, 4/13/18 at 9 PM EST – St. Charles, Missouri, USA

Bellator 197: Michael Chandler and AJ McKee are Ready for their Title Shots

MMA-Today Prelims Recap:  Velasquez is a Flyweight Contender

155: Michael Chandler (18-4, ex-Bellator champ, 15-4 Bellator, #11 World)  Sub1-Arm Triangle  Brandon Girtz (15-8, 7-6 Bellator, #90 World)
W125: Juliana Velasquez (7-0, 2-0 Bellator, #12 World)  TKO2-Liver Kick  Rebecca Ruth (6-3, 1-2 Bellator, #41 World)
145: AJ McKee (11-0, 10-0 Bellator, #57 World)  UD3   Justin Lawrence (11-5, 1-2 UFC, 4-3 Bellator, #66 World)
135: Dominic Mazzotta (14-2, 2-1 Bellator, #71 World)  UD3  Josh Sampo (11-6, 1-3 UFC, 0-1 Bellator, #53 Flyweight World)
165: Derek Anderson (15-3, 6-3 Bellator, #59 World)  UD3   Zak Bucia (18-10, 0-2 Bellator, 1-1 Strikeforce, #181 World)
170: Logan Storley (8-0, 3-0 Bellator, #227 World, @MMAWizzard top prospect) vs. Joaquin Buckley (8-2, 3-2 Bellator, #166 World)
185: Adam Cella (9-8, 0-1 UFC, 1-2 Bellator, famous Uriah Hall TUF headkick victim, #352 World)  TKO1  Dewayne Diggs (2-2)
160: Kevin Ferguson Jr. aka Baby Slice (3-1, 3-1 Bellator) Sub1-RNC  Devon Brock (1-1, 1-1 Bellator, beat a Gracie kid in his debut)
170: Jordan Dowdy (6-4, #553 World)  Sub1-RNC  Jeff Crotty (1-2)

 

Combate Estrellas 1 – Friday, 4/13/18 at 10 PM EST – Los Angeles, California, USA

Combate Estrellas 1: Froggy Estrada Steals the Show with an Insane Brawl, Alday Steals a Decision From Castaneda

135: Jose Alday (11-3-1, 0-1 Pancrase, #1 Mexico)  SD3  John Castaneda (16-4, 1-0 DWCS, #95 World)
145: Rafael Garcia (7-0, #8 Mexico)  MD3  Chase Gibson (6-3, #272 World)
135: Joey Ruquet (6-1, #231 World)  Sub1-RNC  Keith Carson (6-5, #53 California)
155: Gabriel Green (8-2, #245 World)  Sub3-RNC  Javier Garcia (3-1, #58 California)
155: Erick Gonzalez (8-2, #479 World)  KO1  Danny Ramirez (6-4, #34 California), rematch of Combate 11 FOTN
145: Froggy Estrada (5-1, #47 California)  TKO2-Regional Brawl of the Year  Rudy Morales (5-7, #16 Mexico)
W125:  Amanda Serrano (0-0-1, boxing champ)  Unanimous Draw  Corina Herrera (3-4-1, 0-1 Bellator)

 

Rumble in the Cage 58 – Friday 4/13/18 at 10 PM EST – Lethbridge, Alberta, Canada

Event recap via mmaempire.ca

265: Craig Hudson (5-6, 0-1 Bellator, 0-1 WSOF)  TKO1  Jared Kilkenny (13-10, #172 World)

 

Urban Fight Night 14 – Saturday 4/14/18 at 2 AM EST – Liverpool, NSW, Australia

155: Jamie Mullarkey (10-2, #328 World) TKO1-Ground Strikes from Back Mount   Josh Togo (4-2, #28 Australia), 5 rounder

Urban Fight Night #15

Special Treat for Urban Fight Night Fans. Live Stream from tonights event. You're Welcome!!!

Posted by Urban Fight Night – MMA promotion on Saturday, April 14, 2018

 

Alash Pride – Saturday, 4/14/18 at Early AM EST – Shymkent, Kazakhstan

170: Nursultan Ruziboev (17-4-1, #342 World) Sub-RNC   Sultan Kiyalov (3-2, #8 Kazakhstan)
265: Shakhmaral Dzhetpisov (9-3, #4 Kazakhstan)   Sub1-Kimura   Yuriy Protzenko (14-7-1, #217 World)

 

Alfa FC – Saturday, 4/14/18 at 8 AM EST – Taraz, Kazakhstan

145: Ermek Tlauv (15-4, 1-1 ACB, #538 World)  Sub1-Guillotine   Dmitri Vlasyuk (7-3, #16 Ukraine)

 

GIT SECH-PRO 1 – Saturday 4/14/18 Mid Morning EST – St. Petersburg, Russia

185: Shota Lafvilava (10-4, #50 Ukraine)    MD3   Oleg Dadonov (6-2, #335 World)
185: Ivan Bogdanov (4-0, #159 Russia)  KO1   Denis Vygovsky (7-4, #245 World)

 

KSW 43 – Saturday 4/14/18 at 12 PM EST – Wroclaw, Poland

KSW 43: Du Plessis and De Fries Claim Gold, Janikowski and Parnasse Dazzle

170:  Dricus Du Plessis (12-1, EFC Africa champ, #79 World)  KO1   Roberto Soldic (13-3, now ex-KSW champ, #49 World), 5 rounder
265: Phil de Fries (15-6, 2-3 UFC, 1-0 Bellator, #79 World)   TKO1-GNP    Michal Andryszak (20-7, now ex-KSW champ, #28 World), 5 rounder
145: Salahdine Parnasse (10-0-1, #133 World)  UD3  Artur Sowinski (18-10, ex-KSW champ, #93 World)
185: Damian Janikowski (3-0, 2012 Olympic Bronze in Greco-Roman, #200 World)  TKO1-18 Seconds   Yannick Bahati (8-4, #234 World)
155: Norman Parke (23-6-1, 5-3-1 UFC, #84 World)  UD3  Lukasz Chlewicki (14-8-1, #428 World)
170: David Zawada (16-3, #109 World)  Sub3-Comeback/RNC  Michal Michalski (6-3, #432 World)
135: Antun Racic (21-8-1, 4-4 M-1, #441 World)  UD3  Kamil Selwa (10-7, #300 World)

 

Victory FC 60 – Saturday 4/14/18 at 6 PM EST – Hammond, Indiana, USA

Victory FC 60: Competitive Fights, Contentious Decisions Galore

185: Andrew Kapel (13-6, #304 World)  UD3-Sketch Decision  Kevin Nowaczyk (19-4, lost in TUF 16 qualifiers, #100 World)
145: Jose Mariscal (7-3, #343 World)  SD3   Pat Sabatini (8-2, CFFC champ, #140 World)
155: Zach Fears (9-2, #163 World)  UD3   Tim Cho (6-3, #511 World)
145: Bobby Moffett (11-3, recent LFA title challenger, #151 World)  UD3   Enrique Gonzalez (6-2, #32 Midwest)
135: Oscar Askar (7-0, #138 Flyweight World)  TKO   Jesse Parker (1-2)
265: Dontale Mayes (4-2, 0-1 DWCS, #219 World)   UD3   Mohammed Usman (3-1, Kamaru Usman’s huge brother, #13 California)
170: Josh Streacker (5-1, #612 World)   TKO2   JP Saint Louis (3-2, #391 World)

 

TXC Legends 12 – Saturday 4/14/18 at 6 PM EST – Livonia, Michigan, USA

170: Marco Smallman (5-0, #635 World)  def   Scott Futrell (8-6, #266 World)

 

Conquest Promotions – Saturday 4/14/18 at 6:30 PM EST – Winfield, Kansas, USA

W125: Jessica Middleton (3-3, 2-3 Bellator, #111 World) vs. Kayli Barrett (0-0)

 

Cage Titans 38 – Saturday 4/14/18 at 7 PM EST – Plymouth, Massachusetts, USA

Cage Titans 38: Dan Dubuque Takes the “0” from Jimmy Manning

155: Dan Dubuque (6-2, #11 New England)  TKO1-GNP   Jimmy Manning (6-1, #10 New England)
135: Johnny Campbell (16-9, 0-1 WSOF, #196 World) Sub1-Triangle Choke  Seth Basler (3-8)
155: “Slippery” Pete Barrett (9-2, #590 World) vs. Jay Ellis (15-76, holds ancient wins over Gerald Meerschaert and Daniel Straus)

 

Shogun Fights 18 – Saturday 4/14/18 at 7 PM EST – Baltimore, Maryland, USA

145: Tucker Lutz (5-1, #613 World)  def   Francisco Isata (12-6, #410 World)
125: Greg Fischer (8-1, #12 US Northeast)  def  Blaine Shutt (6-3, #20 US Northeast)
145: Peter Petties (6-3, 0-1 DWCS, #36 US Northeast)  DEC  Robert Sullivan (7-9)

 

California FC 2 – Saturday 4/14/18 at 9 PM EST – Sonora, California USA

Event results via norcalmixedmartialarts.com

145: Justin Linn (7-4, 0-1 Bellator, lost to Aaron Pico at Bellator 183) vs. Jeremiah Castillo (12-28)

155:  Adrian Guzman (2-0)  Sub2-RNC  Anthony “Pretty Boy” Taylor (2-5, 1-3 Bellator, Bellator 169 co-main eventer vs James Gallagher)

 

Shooto Force 09 – Sunday 4/15/18 at 1 AM EST – Takamatsu, Japan

135 – Ryuya Fukuda (9-3, #234 World) vs. Satoshi Fujikawa (5-1-3, #86 Japan)

 

Pancrase 295 – Sunday 4/15/18 at 2 AM EST – Tokyo, Japan

Pancrase 295: Strawweight King of Pancrase Mitsuhisa Sunabe Defends His Crown with a Slam KO

M115: Mitshuisa Sunabe (29-7-4, Pancrase champ, #1 World)  KO2-Slam   Shinya Murofushi (13-6-1, ex-Shooto champ, #8 World), 5 rounds
145: Isao Kobayashi (23-5-4, #132 World)   DQ1-Illegal Knee   Koyomi Matsushima (9-3, Pancrase champ, #139 World) , 5 rounds
155: Satoru Kitaoka (41-16-9, 1-2 RIZIN, ex-world #3 LW, #409 World)  Sub1-Heel Hook   Taras Sapa (13-4, 0-1 ACB, #21 China)
145: Juntaru Ushiku (12-6-1, #545 World)  SD3   Yojiro Uchimura (15-12-3, #312 World)
M115: Tatsuya So (16-16-4, #193 Flyweight World)    Sub1-Crucfix Neck Crank   Suguru Hayasaka (16-12-5, ex-top 25 115er)
155: Masayuki Kikuiri (4-0, #458 World)   KO3   Shigeaki Kusayanagi (10-9-6, #192 Japan)

 

Berkut Young Eagles 2 – Sunday 4/15/18 at 12 PM EST – Tolstoy-Yurt, Chechnya

205: Evgeniy Goncharov (9-5, #53 World) vs. Nazhmuddi Islamov (2-0)
145: Jonathan Svensson (7-5, #21 Nordic)  SD3   Bruno Roverso (11-5, #243 World)
170: Abdurakhman Magomadov (2-1)  UD3   Taymuraz Guriev (7-3, #551 World)
155: Vladimir Palchenkov (6-1-1, #188 Russia)  UD3   Temyruk Berkhamov (6-1, #444 World)
155: Abdulla Almurzaev (5-0, #516 World)  UD3   Bobur Kurbonov (6-3, #39 China)
145: Bibert Tumenov (4-0, Albert Einstein’s talented younger brother)  KO1-Punch   Andranik Hosvepian (4-1, #353 World)
145: Yusup-Khadzhi Zubariev (1-0)  UD3   Raimbek Orinbay (5-2, #296 World)
170: Khamzat Dadaev (3-1)  TKO1   Jahongir Saidzhamolov (9-4, #545 World)
125: Rashid Gamzatov (2-0)  Sub2-Guillotine   Maksadzhon Yusuphov (6-2, #142 World)

Albert Tumenov’s Little Brother Got Dem Hands, Tho

 

Kunlun Fight 72 – Sunday 4/15/18 at 7 AM EST – Beijing, China

125 – Banmadouji (7-0, 7 KOs, 19 years old, #143 World)  KO1-Alien GNP   Umidjon Musayev (5-5, #29 China)

Facebook Comments
Categories
BellatorGlobalhot topicsMMAnorth america

RELATED BY